Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe ma na celu zachowanie i utrzymanie zęba, którego miazga uległa nieodwracalnemu uszkodzeniu. Bez tego leczenia ząb musiałby zostać usunięty. Leczenie kanałowe zęba polega na usunięcia z jego wnętrza, czyli z komory zęba i kanałów korzeniowych, zmienionej zapalnie lub martwej miazgi i trwałe wypełnienie tej przestrzeni materiałem leczniczym. Ze względu na skomplikowaną budowę anatomiczną zębów i tkanek otaczających, leczenie endodontyczne nie zawsze jest możliwe. Może też okazać się nieskuteczne już w trakcie podjętych procedur lub ich zakończeniu.
Do leczenia kanałowego używamy bardzo precyzyjnych narzędzi rotacyjnych, które trójwymiarowo oczyszczają kanały korzeniowe. Kiedy kanały zęba są już oczyszczone, wypłukane i wysuszone należy je bardzo dokładnie wypełnić materiałem termoplastycznym, co uniemożliwi rozwój bakterii. Takim materiałem jest płynna gutaperka. Ząb dobrze przeleczony kanałowo i prawidłowo odbudowany może służyć pacjentom przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe.
Kiedy ząb nie nadaje się do leczenia kanałowego (głębokie złamanie korony lub korzenia, rozchwianie, skomplikowany system korzeniowy), należy go niezwłocznie usunąć i po 6-8 tyg. uzupełnić brak za pomocą mostu lub implantu.
Czasem, wskutek braku leczenia w odpowiednim czasie, nieprawidłowego leczenia lub czynników rozwojowych przy wierzchołku korzenia zęba, w kości tworzy się torbiel. Jedynym sposobem na pozbycie się torbieli jest jej chirurgiczne usunięcie wraz z fragmentem korzenia zęba. Na tym polega zabieg resekcji czyli ucięcia wierzchołka korzenia wraz z torbielą.
Jeśli ząb został nieprawidłowo przeleczony przez dentystę, który np. nie znalazł wszystkich kanałów zęba, wypełnił kanał częściowo, niedokładnie wyczyścił kanały zęba – trzeba go jeszcze raz przeleczyć czyli wykonać jego reendo. Powtórne leczenie jest trudniejsze, ponieważ trzeba usunąć poprzednie wypełnienie z kanałów, które często jest bardzo twarde, trzeba odnaleźć nieodnalezione przedtem ujścia kanałów, które często „zarastają” i nie widać ich, trzeba wyleczyć zmiany okołowierzchołkowe czyli ubytki w kości powstałe z powodu działalności bakterii w nieprzeleczonych kanałach.


W naszej klinice Dentica Stomatologia dysponujemy najnowocześniejszym sprzętem do leczenia kanałowego, a nasi lekarze endodonci to jedni z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie.