Postępowanie po usunięciu zęba

Na 2 godziny przed planowanym zabiegiem usunięcia zęba, należy zjeść posiłek, nie wolno przychodzić na czczo, gdyż w wyniku stresu może dojść do hipoglikemii i omdlenia.

Należy zażyć wszystkie leki, które zażywa się przewlekle (poza lekami przeciw krzepliwymi, które powinny być odstawione zgodnie z zaleceniami lekarza pierwszego kontaktu).

Po zabiegu ekstrakcji zęba prosimy o przestrzeganie następujących zasad:

 1. Tampon zabezpieczający zębodół zagryzać 30 min. po zabiegu, celem zatamowania jakiegokolwiek krwawienia. W razie dalszego krwawienia zmienić gazik na nowy i kontynuować uciskanie.
 2. Po usunięciu tamponu w razie wystąpienia bólu stosować ogólnie dostępne w aptekach leki przeciwbólowe.
 3. Nie zażywać Polopiryny i Aspiryny ani innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy ponieważ uniemożliwiają skrzepnięcie krwi.
 4. Przez 2 godziny po zabiegu nie spożywać żadnych pokarmów ani napojów.
 5. Przez 24 godziny:
  • nie palić,
  • nie pić przez słomkę/rurkę, nie pić alkoholu, napojów gazowanych ani napojów gorących,
  • nie spożywać gorących potraw (wszystko powinno mieć letnią temperaturę),
  • nie wydmuchiwać nosa (zwłaszcza po ekstrakcji górnych zębów),
  • nie spluwać nadmiernie,
  • nie płukać obficie ust - nawet po wymyciu zębów.

   Wszystkie wyżej wymienione czynności mogą doprowadzić do wypadnięcia skrzepu z zębodołu i utrudnić gojenie rany oraz wywołać "zespół suchego zębodołu" wymagający ponownej ingerencji chirurgicznej. (Gdyby do tego doszło, prosimy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem).
 6. Przez resztę dnia zachowywać miękką dietę: jak letnia zupa, lody, koktajle mleczne (proszę pamiętać: żadnych słomek/rurek) itp.
 7. Jeżeli wystąpi obrzęk pozabiegowy zaleca się zimne okłady. Najlepiej napełnić woreczek lodem i przyłożyć w miejscu obrzęku. W niektórych przypadkach zębodół krwawi. Wtedy również należy zastosować zimny okład.
 8. Jeżeli ból, dyskomfort czy krwawienie utrzymuje się albo pogarsza, prosimy skontaktować się z lekarzem.