Czym zajmuje się endodoncja?

ENDODONCJA - to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych choroby miazgi zęba (w uproszczeniu nerwu zęba), mogą być spowodowane przez różne czynniki takie jak próchnica, uraz zęba, choroby przyzębia, leczenie ortodontyczne, leczenie protetyczne i chirurgiczne.

Zadaniem lekarza endodonty jest zachować ząb, którego miazga uległa zapaleniu, urazowi lub zgorzelinowemu rozpadowi, czy martwicy. Taki ząb trzeba przeleczyć kanałowo. Jest to leczenie trudne ponieważ każdy ząb może mieć kilka kanałów głównych oraz kilka rozgałęzień. Aby leczenie kanałowe było jak najbardziej dokładne lekarz endodonta używa mikroskopu. Dzięki temu łatwiej można znaleźć ujścia kanałów, kanały dodatkowe, można dokładniej oczyścić ząb z resztek miazgi i bakterii.

Do leczenia kanałowego używa się najczęściej jednorazowych narzędzi kanałowych-wielokrotne używanie tak precyzyjnych instrumentów może prowadzić do ich złamania w kanale zęba. Takie złamane narzędzie trzeba z kanału usunąć z użyciem mikroskopu- może to zrobić tylko bardzo doświadczony lekarz endodonta.Kiedy kanały zęba są już wyczyszczone, wypłukane i wysuszone należy je bardzo dokładnie wypełnić materiałem termoplastycznym co uniemożliwi rozwój bakterii.Takim materiałem jest płynna gutaperka. Ząb dobrze przeleczony kanałowo i prawidłowo odbudowany może służyć pacjentom przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe.

Kiedy ząb nie nadaje się do leczenia kanałowego (głebokie złamanie korony lub korzenia, rozchwianie, skomplikowany system korzeniowy) należy go niezwłocznie usunąć i po 16-18 tyg. uzupełnić brak za pomocą mostu lub implantu.

Resekcja wierzchołka korzenia

Czasem, na wskutek braku leczenia w odpowiednim czasie, złego leczenia lub czynników rozwojowych, przy wierzchołku korzenia zęba w kości, tworzy się torbiel. Jedynym sposobem na pozbycie się torbieli jest jej chirurgiczne usunięcie wraz z fragmentem korzenia zęba. Na tym polega zabieg resekcji czyli ucięcia wierzchołka korzenia wraz ze zmianą torbielową.

Ponowne leczenie kanałowe

Jeśli ząb został nieprawidłowo przeleczony przez dentystę, który np.nie znalazł wszystkich kanałów zęba, wypełnił kanał częściowo, niedokładnie wyczyścił kanały zęba - trzeba go jeszcze raz przeleczyć. Powtórne leczenie jest trudniejsze, ponieważ trzeba usunąć poprzednie wypełnienie z kanałów, które często jest bardzo twarde, trzeba odnaleźć nieodnalezione przedtem ujścia kanałów, które często "zarastają" i nie widać ich, trzeba wyleczyć zmiany okołowierzchołkowe czyli "dziury" w kości powstałe z powodu działalności bakterii w nieprzeleczonych kanałach.