Na czym polega właściwa higiena jamy ustnej?

Twoje zęby są czyste i nie zawierają resztek pokarmowych. Dziąsła mają różowy kolor i nie bolą, ani nie krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania. Nieświeży oddech nie stanowi utrzymującego się problemu.

Ból lub krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub nitkowania zębów albo trwały nieświeży oddech wymagają wizyty u stomatologa. 

Każdy z wymienionych przypadków może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna może pomóc w poznaniu właściwych technik szczotkowania zębów oraz wskazać miejsca w jamie ustnej, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas szczotkowania zębów i używania nici dentystycznej. 

Jakie czynności składają się na właściwą higienę jamy ustnej?

Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej to jedna z najważniejszych rzeczy dla zębów i dziąseł. Zdrowe zęby nie tylko pozwalają Ci wyglądać i czuć się młodo, ale również umożliwiają odpowiednie spożywanie pokarmów i mówienie. Dobry stan zdrowia jamy ustnej jest ważny dla Twojego ogólnego samopoczucia. 

Codzienna profilaktyka, w tym odpowiednie szczotkowanie i nitkowanie zębów, pomaga zapobiec problemom jeszcze przed ich pojawieniem się. Jest także mniej bolesna, tańsza i mniej niepokojąca niż leczenie chorób, którym nie udało się zapobiec. Pomiędzy regularnymi wizytami u stomatologa każdy z nas może wykonywać proste czynności, które znacznie obniżają ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, chorób dziąseł i innych problemów jamy ustnej.

Czynności te są następujące:

  • dokładne szczotkowanie zębów 2 razy dziennie oraz codzienne stosowanie nici dentystycznej
  • przestrzeganie pełnowartościowej diety i ograniczanie przekąsek pomiędzy posiłkami,
  • stosowanie produktów do higieny jamy ustnej zawierających fluor, w tym pasty do zębów,
  • stosowanie fluorkowych płukanek do ust (według zaleceń stomatologa).
Odpowiednia technika szczotkowania
szczotkowanie1   szczotkowanie2 szczotkowanie3 
Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł i czyść ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od linii dziąseł. Delikatnie szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba wykonując krótkie ruchy do przodu i do tyłu. Delikatnie wyczyść język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.

 

Odpowiednia technika nitkowania
nitkowanie1  nitkowanie2  nitkowanie3 
Weź około 45 cm nici, pozostawiając między palcami 2,5-5 cm. Delikatnie przesuwaj nić zagiętą wokół zębów. Koniecznie wyczyść miejsca poniżej linii dziąseł, ale staraj się, aby nić nie dotykała dziąseł zbyt gwałtownie.