Cukrzyca a problemy ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej

Czy istnieje związek pomiędzy chorobami dziąseł a cukrzycą?

Najnowsze badania sugerują istnienie związku pomiędzy chorobami dziąseł a cukrzycą. Choć wiadomo, że osoby z cukrzycą narażone są na większe ryzyko rozwoju chorób dziąseł, najnowsze badania sugerują, iż przewlekłe choroby dziąseł mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

Jak to się dzieje?

Choroby dziąseł mogą powodować przedostawanie się bakterii do krwioobiegu i aktywację komórek wytwarzających sygnały biologiczne, które mają niszczący wpływ na cały organizm. W obrębie trzustki, na przykład, może to prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jeśli tak się stanie, może rozwinąć się cukrzyca typu 2-ego nawet u uprzednio zdrowych osób, u których nie występowały żadne czynniki ryzyka cukrzycy.

Do innych problemów w obrębie jamy ustnej, jakie wykazują związek z cukrzycą należą: drożdżyca jamy ustnej (choroba wywoływana przez grzyby rozwijające się w obrębie jamy ustnej) oraz suchość w jamie ustnej, która może być przyczyną bolesności, owrzodzeń, zakażeń i ubytków.

Jak mogę zapobiegać problemom stomatologicznym związanym z cukrzycą?

Przede wszystkim kontroluj poziom cukru we krwi. Dbaj o zęby i dziąsła, a także zgłaszaj się co sześć miesięcy na kontrolę. Aby zapobiec drożdżycy jamy ustnej (zakażenie grzybicze), kontroluj glikemię, unikaj palenia, a jeżeli nosisz protezy, zdejmuj je i czyść codziennie. Dobra kontrola glikemii może również przyczynić się do zapobiegania i łagodzenia suchości jamy ustnej powodowanej cukrzycą.